Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil - contract suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil - contract suspendat

Buna ziua,

Indrumati-va si pe mina va rog asupra unei proceduri. Cum se face reluarea CIM daca salariata a fost in concediu de crestere copil? Contractul redevine in mod automat activ, sau trebuie facuta decizie de reactivare CIM??

Va multumesc anticipat!!!

Florin Ionita
Cand a intrat in CCC i-ati facut o decizie de suspendare a CIM. Acum ii faceti o decizie de incetare a suspendarii. In aceasta decizie precizati ca inceteaza suspendarea (conform deciziei nr.../...) si isi reia activitatea in baza aceluiasi contract individual de munca nr.../...
contractul de munca continua in baza unei decizii de intrerupere a cic.
Sa faca si "Fisa de aptitudini" iarasi.
Subscriu la cele postate de tudorvaleriu, cu mentiunea ca in decizia respectiva trebuie sa i se stabileasca si noul salariul pe care il va avea de la reluarea activitatii.
decizie pentru reluarea activitatilor in baza aceluiasi contract de munca in baza unui referat facut de serviciul resurse umane prin care informeaza pe angajator ca a incetat concediul de crestere a copilului a salariatului ; sau in urma cererii salariatului de a relua activitatea incepand cu data de ..........
Este absolut necesara efectuarea investigatiilor medicale pentru primirea la munca.