Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vanzare fotografii online
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vanzare fotografii online

Buna ziua,

As dori sa fac un shop online, obiectul de activitate fiind vanzarea unor poze (prin download deci nu livrare fizica). V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu urmatoarele intrebari:
- in situatia in care am deja un pfa (cu impozit pe norma de venit si domeniu de activitate webdesign) mai este nevoie sa infiintez o firma?
- daca pot lucra pe baza pfa-ului, trebuie modificat in vreun fel?

Va multumesc anticipat.
NU MAI ESTE NECESAR
Sanda daca vrei sa comercializezi pozele prin intermediul site-ului cred ca ai nevoie fie sa adaugi cod CAEN pentru realizari foto fie sa treci incasarile de pe poze la drepturi de autor.

Daca vrei doar sa realizezi un shop online - te ocupi doar de partea de administrare a site-ului nu mai ai nevoie de nimic
este cumva vorba de intermediere la vanzare de poze? adica ele se iau de undeva si se vand mai departe? in cazul asta n-ar fi nevoie de un caen pentru activitati de comert? pentru ca se obtine venit din vanzarea efectiva a pozelor nu din facerea lor
georgeenciu, utilizator
Nu, este vorba de comercializarea de poze realizate de mine.