Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Afacere nouă de producție și vânzare online. PFA ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Afacere nouă de producție și vânzare online. PFA SAU SRL?

Bună seara, vreau să deschid o mică afacere de cravate handmade. Realizarea cravatelor o face un prieten care lucrează în domeniu. Totul va fi doar online, eu voi realiza siteul (shop online), dar vreau să fiu activ în mai multe țări, nu doar România (mai exact se vor accepta plăți și în alte monede, EURO, HUF, RON).
Am mai multe nelămuriri, dacă puteți să-mi răspundeți:
1. Îmi ajunge un simplu PFA, îl pot angaja pe el la mine?
2. E nevoie să-l angajez, dacă el va realiza cravatele pentru mine, precizez (el nu are PFA sau SRL...)?
3. Aș prefera ca el să lucreze de acasă și să nu fie nevoit să vină la sediul meu/punctul meu de lucru (nu sunt sigur că vorbesc bine). Eu aș prefera să am sediul acasă la mine, iar el să lucreze tot de la el acasă.
4. Cred că voi lucra doar online, shop în câteva țări, este totul în regulă? Îmi ajunge doar un PFA în România? Exemplu mai concret: Eu sunt în România, dar are cineva comandă în Ungaria, iar eu fie îi trimit din România coletul (sau dacă sunt prin Ungaria să livrez de acolo direct). Este totul în regulă?
5. Cum e cu încasările în monede străine? De exemplu euro, dacă firma e deschisă în România, se pot accepta plăți sau e nevoie să deschid și un cont țara respectivă?

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor! O seară bună vă doresc!

PS: îmi cer scuze, nu știu în ce categorie ar trebui să postez.
Manuela Rășină, administrator
1. Da, un PFA e suficient macar pentru inceput.
2. Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa isi faca si el un PFA si va incredinteze spre vanzare produsele in baza unui contract. In felul acesta fiecare isi vede de treburile lui si aveti mai putine complicatii decat cu un angajat.
3. In varianta aratata de mine la 2 fiecare va lucra acasa la el.
4. Conturile le deschideti in Romania ar fi de preferat sa va faceti si un cont Paypall si sa acceptati astfel de plati. Nu aveti restrictii de gen trebuie sa fie SRL ca sa vindeti in strainatate.
vedeti ca daca isi face pfa, in cazul nr. 2 va avea activitate dependenta, cu alte taxe-impozite...