Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare online in afara Romaniei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare online in afara Romaniei

Buna ziua, numele meu este Robert. De peste un an de zile am deschis un magazin online (srl, neplatitor tva) cu bratari handmade,l. Am devenit de la inceputul firmei partener emag. Totul merge binisor si as vrea sa ma extind.

Vanzarile pe emag marketplace merg mai bine decat pe propriul site, astfel am vazut ca pot vinde si in bulgaria, ungaria, polonia prin emag marketplace. Problema este ca emag nu ofera suport pentru afilierea pe platforma lor din celalalte tari.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Din punct de vedere legislativ, pentru a vinde in afara Romaniei, insa in uniunea europeana, ce trebuie sa fac ?
2. Facturarea se traduce in limba tarii respective, automat si in moneda tarii respective ?
3. Transportul prin curier din Romania in Bulgaria de exemplu. Ce presupune ? Ce acte sunt necesare?
4. Ce alte informatii mi-ar mai fi utile pentru a incepe vanzarea ? Exista alte riscuri suplimentare fata de cele din Romania?

Va multumesc anticipat!

Buna ziua,

Pentru livrari adresate persoanelor fizice, tr sa urmariti plafonul ptr vanzari la distanta.
Atunci cand depasiti plafonul ptr vanzari la distanta stabilit in cealalta tara UE, firma trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in respectivul stat UE, sa taxeze in celalalt stat vanzarile efectuate din momentul depasirii plafonul si pana la sfarsitul anului urmator celui in care a fost inregistrata depasirea si sa comunice autoritatilor fiscale din Romania acest lucru, in termen de 30 de zile de la inregistrarea in statul UE.

Ptr Ungaria plafonul este 35000 eur.
Buna ziua si va multumesc frumos pentru raspuns. Cu siguranta nu voi depasi acest plafon. In alta ordine de idei se va face aceeasi livrare precum pe teritoriul tarii noastre. Cat despre facturare? Trebuie tradusa in limba tarii in care ajunge coletul sau poate fi facuta in limba noastra natala ? Multumesc

Constantin Vera a scris:

Buna ziua,

Pentru livrari adresate persoanelor fizice, tr sa urmariti plafonul ptr vanzari la distanta.
Atunci cand depasiti plafonul ptr vanzari la distanta stabilit in cealalta tara UE, firma trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in respectivul stat UE, sa taxeze in celalalt stat vanzarile efectuate din momentul depasirii plafonul si pana la sfarsitul anului urmator celui in care a fost inregistrata depasirea si sa comunice autoritatilor fiscale din Romania acest lucru, in termen de 30 de zile de la inregistrarea in statul UE.

Ptr Ungaria plafonul este 35000 eur.