Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Diferențe între regimurile matrimoniale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Diferențe între regimurile matrimoniale

Care este dferenta cele 3 variante ale regimului matimonial dupa noul cod civil de la 01 oct 20111?

- regimul in comunutate de bunuri
- regimul in separatie de bunuri
- regimul in cinventie de bunuri

am divort cu nevasta si m-a intrebat la tribunal despre asta si nu stiu ce sa le zic!
va rog sa ma ajutati

ContSters219511, utilizator
Nu cred ca a facut o mentiune in CF pentru ca nu ar avea un document care sa sustina respectiva cerere. Certificatul de casatorie nefiind de ajuns pentru ca bunul a fost cumparat inainte de casatorie.
De locuinta familiala ati auzit? Este aceea de domiciliu a sotilor si chiar daca ea apartine doar unuia dintre soti, celalalt poate inscrie la cartea funciara faptul ca aceasta reprezinta locuinta familiei. Pana la pronuntarea divortului, sotia poate face aceasta mentiune. Mai departe, vedeti urmarile, tot in Codul civil.
Eu nu prea inteleg de ce anume v-a intrebat instanta de conventii si regimuri matrimoniale.
Cele trei situatii sunt altfel decat am citit aici, sunt 2 tipuri de regimuri de bunuri comune si unul de separatie de bunuri.
Oricum, ar trebui sa cunosc in ce context sau de ce anume e interesata instanta de asa ceva.
locuinta familiei e altceva si inceteaza la divort.
Probabil termenul din instanta a fost dupa 1.10.2011. Instanta s-a interesat, pe buna dreptate, daca s-a incheiat vreo conventie matrimoniala (dupa 1 oct), care presupune lichidarea regimului matrimonial existent si precizarea celui in care se afla partile. Depinde ce s-a cerut prin cererea de chemare in judecata.