Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietatea mea sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietatea mea sau nu?

Doresc sa va rog sa ma ajutati intr-o problema personala. sunt proprietara unui teren care are si constructie ,pe terenul meu proprietate , ingranituit ,se afla stalpul de electicitate. acei stalpi de beton care sustin firele conductoare de curent .
Pe acel teren doresc sa construiesc ceva (.un birou ) desi sunt proprietara acelui teren nu pot sa il folosesc , nu pot construi nici la stanga nici la dreapta acelui stalp.
Intrebarea mea este :
-sunt obligata sa accept aceasta situatie?
-nu am nici o facilitate ?
poate macar sa primesc o reducere (de la enel) daca tot nu pot sa folosesc terenul.
va multumesc pentru lamuriri
sesizati Enelului situatia. cum a ajuns stalpul pe terenul dvs.?
terenul si constructia existenta sunt mostenite . este problema comuna in zona aceea , probabil ca la construirea unui pasaj rutier existent in acea zona s-au repozitionat acei stalpi.
paniana34 a scris:

Doresc sa va rog sa ma ajutati intr-o problema personala. sunt proprietara unui teren care are si constructie ,pe terenul meu proprietate , ingranituit ,se afla stalpul de electicitate. acei stalpi de beton care sustin firele conductoare de curent .
Pe acel teren doresc sa construiesc ceva (.un birou ) desi sunt proprietara acelui teren nu pot sa il folosesc , nu pot construi nici la stanga nici la dreapta acelui stalp.
Intrebarea mea este :
-sunt obligata sa accept aceasta situatie?
-nu am nici o facilitate ?
poate macar sa primesc o reducere (de la enel) daca tot nu pot sa folosesc terenul.
va multumesc pentru lamuriri
Daca nu actionati in istanta "propietarul" acelui stalp care se afla pe terenul pe care-l detineti in proprietate, altfel nu aveti ce sa faceti, daca pe cale amiabila proprietarul acelui stalp nu a inteles exact pretentiile emise...

Aveti dreptul la o justa despagubire.
Sesizati ENEL cu o cerere in care sa va precizati pretentiile.
Cererea poate fi redactata de avocat.Ar fi mai indicat asa.
multumesc voi urma sfatul