avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietatea mea sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietatea mea sau nu?

Doresc sa va rog sa ma ajutati intr-o problema personala. sunt proprietara unui teren care are si constructie ,pe terenul meu proprietate , ingranituit ,se afla stalpul de electicitate. acei stalpi de beton care sustin firele conductoare de curent .
Pe acel teren doresc sa construiesc ceva (.un birou ) desi sunt proprietara acelui teren nu pot sa il folosesc , nu pot construi nici la stanga nici la dreapta acelui stalp.
Intrebarea mea este :
-sunt obligata sa accept aceasta situatie?
-nu am nici o facilitate ?
poate macar sa primesc o reducere (de la enel) daca tot nu pot sa folosesc terenul.
va multumesc pentru lamuriri
Cel mai recent răspuns: paniana34 , utilizator 06:05, 8 Noiembrie 2011
sesizati Enelului situatia. cum a ajuns stalpul pe terenul dvs.?
terenul si constructia existenta sunt mostenite . este problema comuna in zona aceea , probabil ca la construirea unui pasaj rutier existent in acea zona s-au repozitionat acei stalpi.
paniana34 a scris:

Doresc sa va rog sa ma ajutati intr-o problema personala. sunt proprietara unui teren care are si constructie ,pe terenul meu proprietate , ingranituit ,se afla stalpul de electicitate. acei stalpi de beton care sustin firele conductoare de curent .
Pe acel teren doresc sa construiesc ceva (.un birou ) desi sunt proprietara acelui teren nu pot sa il folosesc , nu pot construi nici la stanga nici la dreapta acelui stalp.
Intrebarea mea este :
-sunt obligata sa accept aceasta situatie?
-nu am nici o facilitate ?
poate macar sa primesc o reducere (de la enel) daca tot nu pot sa folosesc terenul.
va multumesc pentru lamuriri
Daca nu actionati in istanta "propietarul" acelui stalp care se afla pe terenul pe care-l detineti in proprietate, altfel nu aveti ce sa faceti, daca pe cale amiabila proprietarul acelui stalp nu a inteles exact pretentiile emise...

Aveti dreptul la o justa despagubire.
Sesizati ENEL cu o cerere in care sa va precizati pretentiile.
Cererea poate fi redactata de avocat.Ar fi mai indicat asa.
multumesc voi urma sfatul

Alte discuții în legătură

Buna ziua tuturor. am cumparat un teren pe care se afla un stalp ... WLAB WLAB Buna ziua tuturor. Am cumparat un teren pe care se afla un stalp de curent cu doua linii de 20 KV cu izolatori simpli. Am si eu cateva intrebari, 1. ENEL nu ar ... (vezi toată discuția)
Stalp de curent pe proprietatea mea mariussyca mariussyca Buna ziua . Am cumparat o parcela de teren unde doresc sa construiesc o casa.Problema mea este ca pe acest teren se afla un stalp de curent ( monofazic ... (vezi toată discuția)
Refuz racordare enel energie AldonaMihaila AldonaMihaila Buna seara, Ma confrunt si eu cu o problema creata de compania Enel. Am achizitionat un teren pe care exista si o constructie (fosta pensiune, ulterior ... (vezi toată discuția)