Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale p.f.a sau srl?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

p.f.a sau srl?

am autorizatie de artificier, doresc sa-mi deschid o afacere in acest sens ( participare la festivitati, nunti, etc. cu jocuri de arificii).Am actele necesare deschiderii afacerii,( autorizatii,etc)problema este ca nu stiu cum este mai bine sa ma inregistrez fiind la inceput : ca p.f.a sau srl.Mentionez ca sunt asociat unic, avand inca un angajat.Va rog sa ma ajutati in acest sens, spunandu-mi cum ar fi mai bine si mai usor ( costuri mai mici),dar nu neaparat daca exista o varianta mai buna.:D
Va multumesc!!!
Excelent raspunsul d-nei "ghola" ! =D>

Eu va recomand un SRL cu impozit pe profit 16%, pentru a putea face si investitii si a va putea scadea cheltuielile deductibile din impozitul pe profit.
Va multumesc pentru raspuns!:)

Va multumesc mult de tot!:)
florentina albu a scris:

Excelent raspunsul d-nei "ghola" ! =D>

Eu va recomand un SRL cu impozit pe profit 16%, pentru a putea face si investitii si a va putea scadea cheltuielile deductibile din impozitul pe profit.

Poate ca e cam tarziu pentru cel ce a intrebat, dar as fi de parere ca si la intreprinderea individuala se pot scadea cheltuielile facute cu activitatea, in plus nu mai trebuie sa platesti si dividende (dupa ce ai platit 16% pe profit) si poti beneficia de bani cand si cum doresti. In plus nu ai nevoie de contabil si nici nu trebuie sa depui bilant.