Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare judecatoreasca

buna seara am nevoe de ajutor acum o luna am avut o infatisare la divort atunci am fost de acord ca fetita mea sa ramana la tatal sau dar acum imi dau seama ca nu are grija de ea asa cum a spus el este plecat in afara tari si nu sunt de acord ca fata sa fie crescuta de mama lui . am sanse sa fac recurs sa aduc cazul in rejudecare? va multumesc
-calea de atac impotriva hotararii instantei de fond privitoare la divort este apelul si nu recursul. termenul este de 30 de zile de la comunicarea hotararii adica de la data la care o primiti acasa. Dosarul il veti putea consulta dupa ce judecatorul isi motiveaza hotararea.
-dupa judecarea apelului, in cazul in care in continuare nu sunteti multumita de solutie, puteti ataca hotararea cu recurs tot in termenul de 30 de zile de comunicarea hotararii.
motivele de apel le puteti depune pana cel mai tarziu la prima zi de infatisare.

Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic