Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare

imi puteti spune si mie in cazul in care fac recurs ... am sanse sa primesc mai putin?
19/10/2011 Condamnare
Solutie: In baza art 215 ind 1 alin . 1 C.p. condamna inculpatul XXX la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare parte vatamata fiind SC XXX SRL . In baza art 71 alin 1 , 2 Cp , interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevazute de art 64 lit a ( teza a II –a ) lit b Cp , pe durata executarii pedepsei principale . In baza art.81 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate , fixând un termen de încercare de 3ani si 6 luni conform prev.art.82 C.p. . În baza art.359 C.p.p atrage atenţia inculpatului XXX asupra prev. art . 83 C.p. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul în care săvârşeşte o nouă infracţiune în termenul de încercare . În baza art 71 alin 5 C.p. rap la art 64 lit a ( teza a II ) si b Cp suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii . In baza art . 14 , 346 C.p.p cu aplic. art 998 C civ. admite acţiunea civilă alăturată acţiunii penale şi în consecinta obliga inculpatul să plătească partii civile SC XXX SRL cu suma de 3.500 lei reprezentand prejudiciu nerecuperat . In baza art 189 Cpp onorariu aparatorului din oficiu in suma de 200 lei se vireaza din fondurile Tribunalului Brasov in contul Baroului Avocati Brasov . În baza art . 191 alin . 1 C.p.p obliga inculpatul să plătească statului suma de 820 lei cu titlu de cheltuieli judiciare . Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la pronunţare pentru inculpat si de la comunicare pentru partea civila . Pronunata in sedinta publica , astazi 19.10.2011.
tionro, utilizator
Desi poate ca nu ar fi trebui sa fiti condamnat, ci achitat...probabil...dupa cele relatate de dvs...nu cred ca veti scapa de o pedeapsa penala cu suspendare...

Daca ati fi dovedit in instanta cele sustinute de dvs. ar fi fost sanse sa fiti achitat, dar...ar fi avut probleme camatarii...
Si cum nici martori nu aveati si chiar daca ati fi avut probabil ca martorii nu ar mai fi fost audiati din diverse motive...printre care si acela ca, daca camatarii au bani...se putea sa nu mai fie audiati...o pedeapsa cu suspendare ar trebui sa va multumeasca si pe dvs. si pe parchet.
Nu cred ca va declara recurs parchetul.
Sa ne spuneti daca va declara recurs.
Am de gand sa merg la un avocat sa discut cu el sa vad daca s-ar mai putea rezolva ceva,m-ar interesa ... daca as face eu recurs,as avea sanse la o pedeapsa mai mica,nu neaparat achitarea pana la urma fapta se pedepseste dar mi se pare prea mult ... nu am cum dovedi ca a fost asa cum spun eu dar nici ei partea civila nu au cum dovedi ca asa s-a intimplat,nu existau camere video in agentie. E adevarat aveam un buton de panica de la o firma de paza dar nu s-a bazat nimeni pe acea firma niciodata,cand se faceau teste ajungeau dupa 15 min dupa butonul de panica. Ma gandesc ca un avocat platit ar putea scoate mai putin...

Multumesc celor care isi fac timp sa-mi raspunda !
Da, se poate analiza acest aspect dar fara dosar este greu ca avocatul sa poata face o analiza clara si exacta a cazului dvs.
Ar trebui sa declarati recurs pentru ca apoi sa vedeti daca il veti mentine sau retrage.
Aveti si dreptul de a retrage recursul dara daca tot il veti declara nu cred ca ar mai avea sens sa il retrageti.

Sub aspectul reducerii pedepsei ar putea exista sanse dar nu prea cred ca instanta de recurs o sa aiba chef sa judece cu atentie cazul.
Puteati primi si o pedeapsa de 1 an sau chiar mai putin...dar era bine sa fi iesit asa din prima instanta...