avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare definitiva si irevocabila privind tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare definitiva si irevocabila privind tutela

Am un copil minor care nu si-a vazut tatal niciodata pentru ca nu a fost interesat de copil (nu am fost casatoriti). Am obtinut incredintarea minorului, hotararea fiind definitiva si irevocabila. Poate tatal minorului sa ceara custodia comuna, conform noului cod civil?
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2011
lili90, utilizator
Cel mai recent răspuns: lili90 , utilizator 23:22, 20 Octombrie 2011
Eu cred ca nu este cazul sa va faceti probleme ,in conditiile in care tatal nu a fost niciodata interesat.Apoi hotararea definitiva si irevocabila a fost pronuntata cu legea in vigoare la momentul respectiv.
stati linistita....nici nu poate sa solicite custodia comuna prin instanta...
Cum sa nu poata solicita custodia comuna? Tatal poate solicita acordarea custodiei comune conform noului cod civil.
si ce sanse are sa si obtina custodia?
Difera de la caz la caz. In noul Cod Civil custodia comuna este regula iar custodia unica exceptia.

Alte discuții în legătură

Custodie totala in cazul unui minor rezultat in urma concubinajului cristina_2014 cristina_2014 Buna ziua, Tatal doreste sa imi cedeze custodia copilului in totalitate. Se poate face acest document la notar, astfel incat eu ca mama sa am custodia ... (vezi toată discuția)
Proces paternitate badalaur badalaur Buna, in urma cu ceva timp am avut o relatie extraconjugala din care s-a nascut un copil. Am recunoscut acest copil, sunt tatal lui, sunt trecut pe ... (vezi toată discuția)
Divortul pysykmady pysykmady Buna ziua,as dori sa stiu si eu cateva amanunte in privinta divortului,eu si sotul nu ne mai intelegem bine deloc,timp de 8 luni de zile am locuit cu parinti ... (vezi toată discuția)