Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare definitiva si irevocabila privind tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare definitiva si irevocabila privind tutela

Am un copil minor care nu si-a vazut tatal niciodata pentru ca nu a fost interesat de copil (nu am fost casatoriti). Am obtinut incredintarea minorului, hotararea fiind definitiva si irevocabila. Poate tatal minorului sa ceara custodia comuna, conform noului cod civil?
lili90, utilizator
Eu cred ca nu este cazul sa va faceti probleme ,in conditiile in care tatal nu a fost niciodata interesat.Apoi hotararea definitiva si irevocabila a fost pronuntata cu legea in vigoare la momentul respectiv.
stati linistita....nici nu poate sa solicite custodia comuna prin instanta...
Cum sa nu poata solicita custodia comuna? Tatal poate solicita acordarea custodiei comune conform noului cod civil.
si ce sanse are sa si obtina custodia?
Difera de la caz la caz. In noul Cod Civil custodia comuna este regula iar custodia unica exceptia.