Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PRESTARI SERVICII DE PUBLICITATE CATRE O FIRMA DIN ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PRESTARI SERVICII DE PUBLICITATE CATRE O FIRMA DIN GERNANIA

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- o societate din Romania platitoare de TVA si inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari presteaza servicii de publicitate pentru o societate din germania ( are cod valabil TVA ), cum intocmeste factura?
1) fara TVA? face taxare inversa?
2) declara prestarea de servicii in 390?
3) in decontul de TVA la ce rand figureaza suma? Randul 3 si 3.1 sau nu?

Multumesc mult pentru ajutor
1. fara tva, cu mentiunea neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal (taxare inversa inregistreaza beneficiarul in tara sa, in functie de legislatia de acolo)
2. declara operatiunea in 390 pana pe data de 25 a lunii urmatoare
3. in decont la rd. 3, 3.1