Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca - obligativitate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca - obligativitate?

Buna ziua,

Daca in domeniul in care activeaza nu exista CCM la nivel de ramura, o companie, sucursala a unei multinationale, cu peste 2000 angajati in Romania, este obligata sa negocieze si sa semneze contract colectiv de munca? Daca da, in baza carei mentiuni din codul muncii?

Daca functioneaza in lipsa acestui contract (exista un regulament de ordine interioara in schimb - are relevanta?) - la ce riscuri legale se supune? Ce pot face angajatii pt a beneficia de negocierea/incheierea unui asemenea contract?

Multumesc anticipat.
Conform legii da. Cititi Legea dialogului social , L nr 62/2011. Acolo o sa vedeti si sanctiunile. Nu se sanctioneaza neincheierea unui CCM ci lipsa negocierii unui CCM. Faceti anual procese verbale pt negociere ( vedeti procedura in lege )
Multumesc pentru raspuns