Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar Subventie gaze
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar Subventie gaze

Buna seara!
As dori sa stiu daca este legal ca cei de la Distrigaz sa-mi ceara in componenta dosarului de subventie gaze- ca pe Factura sa figureze numele meu (fosta sotie a sotului meu); ca sa detaliez, am divortat de curand, locuiesc in casa comuna a mea si a fostului sot ( acesta este plecat din tara) , folosesc centrala cu gaze si am incercat sa depun un dosar pentru subventie gaze. In privinta venitului ma incadrez, dar mi-au respins dosarul pe motiv ca pe factura de gaze nu apare numele meu, ci al fostului sot!
Au spus ca este nevoie pentru a rezilia Contractul de Hotararea de divort legalizara si de partaj! Eu partajul nu l-am intentat inca! Este corect si legal ceea ce se intampla? Va multumesc !
Distrigazul nu are treaba cu depunerea dosarului pentru subventie. La Primarie se depune cererea pentru acordarea subventiei. Cererea se depune, de catre proprietarul locuintei sau de catre o persoana imputernicita de acesta. Mergeti la Primarie, spuneti-le care este situatia.