Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reprezentantul unui handicapat fizic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reprezentantul unui handicapat fizic

buna,

- unchiul meu e handicapat fizic (are ambele maini amputate de la antebrat)
Cum poate sa-si vanda lucuinta daca el nu poate sa semneze contractul de vanzare-cumparare?

multumesc
Solicitatii Autoritatii Tutelare desemnarea unui tutore.
am fost la primarie si ne-a zis ca nu se mai ocupa cu asa ceva, n0ea timis la juecatorie, judecatoria la notar, notarul iar la judecatorie.. nu mai inteleg nimic!
Solicitati la Primarie macar o curatela provizorie pt reprezentarea in fata autoritatilor statului si apoi chemati notarul la domiciliul persoanei cu dizabilitati. E intr-adevar mai simplu decat cu tutela.
are deja curator pe fratele lui dar notarul a zis ca nu poate semna curatorul in numele lui!
ca e vorba de instrainare de bunuri si curatorul nu are acest drept! e adevarat ce a zis notarul ?!!
Pai vedeti, eram sigur ca e ceva, de aia s-au eschivat la primarie, stiau ca au curator, acesta trebuie sa solicite numirea unui tutore cu drepturil depline asupra administrarii bunurilor mobile si imobile.