Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea prin curator/tutore
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea prin curator/tutore

Buna ziua. Am o mica nedumerire. As dori sa stiu daca este valabila vanzarea unui bun imobil de catre un curator, care intamplator sau nu este si parintele minorului cu privire la care s-a instituit curatela, bunul imobil apartinand minorului. In dispozitia privind instituirea curatelei se face mentiunea potrivit careia curatorul are dreptul sa instrineze bunul imobil al minorului, dispozitia fiind semnata de Primar.
Seful de serviciu al institutiei in care lucrez mi-a spus ca in cazul vanzarii unui imobil apartinand unei persoane pentru care s-a instituit curatela/tutela trebuie emisa o noua dispozitie de curatela/tutela in care sa fie numita o alta persoana care sa see ocupe de vanzare, adica o alta persoana decat curatorul/tutorele initial. Asa este? Ma poate ajuta cineva si cu articolul din Codul Civil? Din cate stiu eu tutorii nu pot cumpara bunuri de la persoanele aflate sub tutela lor, pana cand socotelile definitive ale tutelei nu sunt facute. Sa fie oare valabila aceasta regula si in cazul vanzarii?
Este valabila vanzarea . Notarul nu ar face un act anulabil cu buna stinta , va lua toate masurile sa fie in regula.
sunteti in eroare. din relatarea dvs rezulta ca curatorul poate instraina imobilul. nicidecum ca il cumpara dansul. curatorul poate vinde bunul.