Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dispozitie de curator
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dispozitie de curator

se mai da dispozitie de curator la primarie?sau trebuie sa ma adresez instantei?dar pentru reprezentant legal?
Curatela se stabileste prin instanta de tutela, nu de primarie. Instanta de tutela este cea de la domiciliul minorului sau a persoanei pentru care urmeaza a se institui curatela, completul specializat pe probleme de familie.
dar dispozitie de reprezentant legal? se poate da de primarie?
Eu nu am auzit pana acum de dispozitie de reprezentant legal. Se poate institui fie tutela, fie curatela, ambele prin instanta, primaria nu poate desemna un reprezentant legal si atat. Cu atat mai mult cu cat, in cazul tutelei/curatelei, reprezentantul legal este tutorele/curatorul.