Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... referitor la abuz de putere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

referitor la abuz de putere

Conducatorul unei institutii poate instala microfoane si camere de luat vederi ascunse in birourile agajatilor . Are voie legal ?
Legea nu interzice in mod expres acest lucru.

Si conform unui principiu de drept: ceea ce nu este interzis in mod expres, atunci este permis, atunci putem spune ca nu este ilegal.
Rezulta implicit ca si angajatul poate instala camere si microfoane ascunse in biroul sefului "tot legal" .... ???
Camerele de supraveghere montate in birouri, pot fi considerata ca fiind montate ilegal in conditiile in care :
- nu s-a cerut acordul salariatilor pentru montarea lor si nu li s-a dat posibilitatea sa-si exercite dreptul de opozitie la prelucrarea imaginilor personale, potrivit dispozitiilor cuprinse in Legea 677/2001.
- trebuia sa existe autorizarea ANSPDCP pentru instalarea acestor camere de supraveghere.