Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Grad handicap pentru unul din urmatoarele diagnostice:
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Grad handicap pentru unul din urmatoarele diagnostice:

Imi puteti spune in ce grad de handicap se incadreaza urmatoarele diagnostice:

1. Hipertensiune arteriala esentiala grad III, stadiul 3 risc inalt.
2. Ateromatoza carotidiana. Accidente ischemice tranzitorii repetitive in teritoriul carotidian stang.
3. Sindrom anemic de etiologie mixta. Trombocitopemie.
4. Osteoporoza.
5. Coxartroza primitiva bilaterala
6. Poliatrita reumatoida gonartroza

De asemenea, imi puteti spune la ce boli se refera urmatorul continut: "Dispnee gr. 3 mMRC, poliartralgii, parestezii distale"?

Daca nu aici trebuia sa pun intrebarile, va rog sa ma ghidati catre categoria de forum corespunzatoare. :D

Multumesc.
1.Numai comisiile de specialitate pt. evaluarea in vederea incadrarii intr-un grad de handicap ,prin personalul specializat,medici ,in functie de anumiti parametrii functionali pot stabili gradul de handicap.
Spre orientarea si informarea dvs.puteti consulta Ordin762/1992/2007,pt. aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap

2."Dispnee gr. 3 mMRC, poliartralgii, parestezii distale",este un grup de simtome specifice mai multor afectiuni,boli, ce intereseaza sistemul nervos,se refera la dificultate respiratorie,dureri poliarticulare si senzatii de furnicatura,intepatura sau amorteala ,de aceea un medic va poate spune cu exactitate in functie si de alti parametrii care este un diagnostic exact pt. acest grup comun de simptome.
Va multumesc pentru raspuns! :)