Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Boli pentru caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Boli pentru caz de boala

Hipertensiunea de gradul 2 de risc inalt si ischemia cardiaca sunt diagnostice pt pensionarea pe caz de boala ? eu am cautat dar n-am gasit lista cu bolile ...
Multumesc.
Carp Mircea a scris:

[ link extern ]

Va multumesc.
Din lecturarea textului inteleg ca HTA moderata asociata cu ischemia cardiaca conduc la o reducere a capacitatii de munca, prin urmare, se pot incadra in grad de handicap, nu?

1. Numai medicul espert al asigurarilor sociale stie daca cu diagnosticul dvs. va incadrati sau nu intr-un grad de invaliditate.

2. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

3. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.