Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pe caz de boala

buna ziua ,
am 56 de ani si de aproximativ 10-15 ani sufar de hipertensiune arteriala si diabet tip 2 .
incepind din acest an am fost diagnosticat cu cardiopatie ischemica cronica si sunt posesorul a doua stenturi .
as dori sa stiu daca am 28 ani de cotizare , indeplinesc conditiile legale pentru pensionare pe caz de boala?
multumesc
Da cu cu conditia sa fiti incadrat in grad de invaliditate
Pensia de invaliditate nu mai este conditionata de realizarea unui anumit stagiu de cotizare.
Trebuie doar sa fie incadrat intr-un grad de invaliditate de catre medicul expert al casei locale de pensii.
Detalii aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

Intervenţie moderator

Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "Răspunde" (albastru, dreapta, jos). Potrivit regulamentului de postare în Forum, toate întrebările pe care le aveți în legătură cu un subiect trebuie postate într-un singur topic.
Mulţumesc anticipat!

Gabriela Pintea

dumitruciornei a scris:
cum pot afla daca , hipertensiunea , diabet de grad 2 si cardiopatie cu doua stenturi se incadreaza intr-un grad de invaliditate ?

Carp Mircea a răspuns:
Detalii gasiti aici:
[ link extern ]
Gabriela Pintea, Consilier juridic