Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala

Am 46 de ani si sufar de cardiopatie ischemica ,angina pectorala de efort ,insuficienta venoasa si hta si de coxartroza la ambele picioare .Am dreptul la pensie de boala avand in vedere ca aceste boli sunt incurabile>?Multumesc
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

buna cel putin pt coxatroza sigur aveti dreptu ca si grad accentuat sau 2 , dar va trebui sa depuneti dosar la comisia de expertiza medicala a capacitati de munca asta pt pensie si avand in vedere ca suferiti si de altele eu personal vasi recomanda sa mergeti si la comisia de handicap sa depuneti dosar ca sar putea sa obtineti si handicap iar cele doua venituri se cumuleaza fara nici o problema daca le obtineti . O zi buna sa aveti
Bună tuturor sunt cardiac am trecut printr-un infarct urmat de stop cardiorespirator am necroza pe ventriculul sting 55% ,ma pot pensiona ?și ce grad?Mulțumesc anticipat.