Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie impotriva deciziei privind capacitatea de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie impotriva deciziei privind capacitatea de munca (pensie de invaliditate)

Am facut ocontestatie la i.n.e/m.r.c.m dupa sistare pensiei de boala ,am primit raspuns dupa 5 luni ,bine inteles un raspuns nefavorabil ca doar cor la corb nu-si scoate ochii,as vrea sa stiu daca urmatoarele diag.se afla H.G400/2001,insuficienta cardiaca stadi 2,cardiopatie ischemica dureroasa ,angina pectorala de efort,hipertensiune arteriala cu ric crescut ,extra sistole ventriculare,gusa polinodulara,ma intereseaza aceeste pentr a sti daca pot sa actinez in judecata decizia i.n.m.r.c.m si daca o sa am un castig de cauza
Aveti 30 de zile sa actionati in instanta impotriva neincadarii in grad de handicap, lungul dv. diagonstic poate va gasi ecou in pronuntarea unei solutii favorabile
Anexa HG nr. 400/2001 privind criteriile si normele de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradul I, II si III de invaliditate o gasiti in "Documente utile".

www.avocatnet.ro/content/con...

Gabriela Pintea, Consilier juridic