avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societati disparute
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societati disparute

am pe tatal meu care doreste sa-si depuna dosarul de pensionare la limita de varsta si cum i s-a pierdut carnetul de munca trebuie sa cautam societatiile la care a muncit in decursul vietii societati din timpul lui Ceausescu pentru a ise elibera acele adeverinte de vechime care inlocuiesc carnetul de munca.Problema este ca unele societati nu mai exista asa ca rog daca stie cineva cum as putea sa caut si sa le gasesc acele intreprinderi .mentionez ca am fost la arhivele nationale dar din 8 intreprinderi la care a lucrat am gasit doar una.trebuie undeva sa existe niste date,adrese despre acestea dar nu stim unde sa le gasim.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Claudia Ghioc , Contabil 14:01, 18 Ianuarie 2010
D.M.S.S.F. = Directia de munca, solidaritate sociala si a familiei.
Inscrisurile originale se refera la adresele primite din partea organelor abilitate sa constate ca respectivele societati nu mai exista, arhivele lor au fost distruse sau nu pot fi localizate.

Aceasta este procedura pentru reconstituirea vechimii in munca, prevazuta de Decretul nr.92/1976.
Ultima modificare: Duminică, 21 Septembrie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
In arhivele nationale nu o sa gasiti f multe date, insa arhivele ITM-ului sunt cele mai in masura sa va furnizeze dateel necesare. De asemenea tot ei va pot elibera si copii dupa carnetul de munca sau sa opereze, retroactiv in baza arhivelor, pe carnetul de munca
am ramas in final cu scoaterea adeverintei de vechime de la fosta intreprindere USAS dar pe care trebuie sa o dam in judecata pnetru eliberarea acestei adeverinte intrebarea mea fiind trebuie sa platesc avocat pentru acest lucru si ma refer la judecata sau este pus din oficiu de catrea stat acest avocat.Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca Fapanuputapa Fapanuputapa Stimati avocati , Am fost angajat la avicola Titu din lunguletu jud. DB timp de 5 ani si apoi am luat transferu la alta societate dupa aceia am intrat in ... (vezi toată discuția)
Cartea de munca din ianuarie 2009 nikolee nikolee lucrez de trei ani de zile cu contracte de munca dar prima firma la care am lucrat nu mi-a facut si carte de munca deoarece nu erau disponibile. cand m-am ... (vezi toată discuția)
Reconstituirea vechimii in munca loredana.m loredana.m Buna seara, am urmatoarea problema: tatal meu este pensionat pe caz de boala, dar nu i s-a luat in considerare la calculul pensiei, 8 ani pe care i-a lucrat cu ... (vezi toată discuția)