avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa

Amenda administrativa plus cheltuieli judiciare = 950 de lei
Termen 15 zile
As vrea sa stiu daca pot plati si dupa cele 15 zile si as dori sa stiu daca se poate plati intr-un fel de rate ... de 2-3 ori(2-3 chitante) sa platesc toata suma ar insemna sa nu mai mananc o luna de zile ...
Cel mai recent răspuns: ion_iliescu , utilizator 20:41, 22 Octombrie 2011
Bineinteles ! Dupa 15 zile incepe executarea silita, dar se va misca greu, asa ca aveti timp..
puteti cere esalonarea platii.
Sunteti de acord cu amenda, nu ati avut nimic de contestat?Contestarea amenzii ducea la suspendarea punerii in executare pana la solutionarea prin hot. instantei.
Din paca te pentru esalonare nu exista temei legal .......
Mergeti la administratia financiara si platiti in cele 15 zile o parte din bani, adica cat puteti.
Ulterior veti mai plati ceva.Si tot asa...

Alte discuții în legătură

Amenda itm ILENIA ILENIA Buna ziua, Vreau sa va intreb daca oa amenda de la ITM se poate plati esalonat. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Amenda administrativa ,amenda penala? cacalin cacalin sal,acum 4 ani am primit o amenda cu caracter administrativ in valoare de 1000 lei pe care nu am platito.azi am primit o instiintare cu titlul de executare ... (vezi toată discuția)
Amenda penala maria-m maria-m amenda penala in val de 20000 ron se poate plati in rate ,persoana respectiva care a primit amenda este salariat si are un magazin. (vezi toată discuția)