Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social

Buna zua. Va rog sa-mi spuneti intr-un apartament de 2 camere cate firme pot avea sediul social? Conteaza daca aceste firme au aceiasi (sau diferiti) administratori? Unde pot gasi date despre cate firme pot avea sediu social intr-un anumit spatiu.
La acelaşi sediu pot funcţiona mai multe firme doar dacă imobilul, prin structura şi suprafaţa utilă, permite funcţionarea lor în încăperi diferite sau în spaţii distinct partajate. Conteaza daca aceste firme au asociat comun !
Gasiti detalii in art. 17 din Legea nr. 31/1990 republicata, asa cum a fost modificata prin OUG 54/2010.
Multumesc de raspuns. E vorba de un apartament de 2 camere decomandate, 1 de aprox. 12 mp si una de 16 mp,demisol de vila. Exista o suprafata minima care trebuie indeplinita? Si nu, nu au asociat comun. Putem infiinta sediile sociale acolo, in aceste conditii? Sunt activitatii care prin natura lor isi exclud "convietuirea" sediilor sociale in acelasi apartament?
In teorie ar trebui sa fie o incapere pentru un sediu, insa in practica....Cel care isi stabileste sediul intr-un apartament unde mai are sediul o firma sau mai multe firme, trebuie sa dea o declaratie in forma autentica prin care declara ca spatiul permite functionarea mai multor sedii de firme la acea adresa.