avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salar minim pe economie ptr agent turism
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salar minim pe economie ptr agent turism

Care este salarul minim pe economie ptr un agent de turism cu studii superioare angajat la o agentie de turism touroperatoare cu contract de 4h?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: atalinna , utilizator 17:04, 25 Octombrie 2011
670/2=335 lei
Doar 335!!??Chiar daca e vba de studii superioare??
Nu stiu sa existe un CCM la nivel de ramura care sa statueze un venit minim mai mare pentru cei cu studii superioare.
Exista un ccm la nivelul ramurii Turism care la art.38 stabileste coeficientii minimi de ierarhizare ...

Daca postul pe care-l ocupa acel agent de turism este prevazut pentru studii superioare , atunci aplicati coeficientl de ierarhizare prevazut de acest ccm - 2,1.

Salariul minim brut negociat pe ramura Turism este cu cel putin 10% mai mare decat
salariul minim pe economie.. in speta, salariul minim este de 737 lei ...
atalinna a scris:

Care este salarul minim pe economie ptr un agent de turism cu studii superioare angajat la o agentie de turism touroperatoare cu contract de 4h?Multumesc.





1.Agent de turism este o ocupatie care necesita nivel de instruire mediu.

2.In CCM ramura turism este precizat ca coeficientul de ierarhizare pt. salariul unui post ce necesita st. medii este 1.3,iar sal. minim brut negociat este 737lei
Salariul unui agent turism full time,in conditiile descrise trebuie sa fie 737x1,3=958lei brut.
Pt.un part time 1/2 norma,4 ore,salariul brut =958/2=479lei.

Alte discuții în legătură

Salar minim 2011 pe economie ptr cei cu studii superioare atalinna atalinna Buna ziua.Va rog sa imi precizati care este salariul minim pe economie ptr cei cu studii superioare.Am inteles ca din 2011 sunt o serie de modificari in acest ... (vezi toată discuția)
Salariu minim studii superioare epifanie epifanie Buna seara .Sant administrator al unui SRL cu capital privat al unei comune .Trebuie sa angajez o contabila ce are studii superioare..Ce salariu pot sa-i dau ... (vezi toată discuția)
Salarizare RACF RACF trebuie sa angajez pe cine in functia de mecanic sef pe u vapor pestaurant si nu stiu ce salariu nsa-i pun pe contract .va rog ajutati-ma (vezi toată discuția)