Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator Condominiu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator Condominiu

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un individ care pretinde sa devina administrator al unei asociatii de proprietari? Va multumesc!
Sa aiba un atestat emis de primarie.
Bine , d-le, atestatul ala poate sa-l ia orice terchea-berchea, asa ca ii vine lui?
Da. Daca maine imi vine sa imi fac atestat nu ma opreste nimeni.

Conditii pentru atestare
Pentru a deveni administrator de imobil orice persoana trebuie să indeplineasca urmatoarele condiţii:
Sa aibă capacitatea deplină de exerciţiu
Să prezinte garanţii morale pentru îndeplinirea corectă a obligaţiilor ce revin administratorilor
Să urmeze un curs de pregătire profesională organizat în condiţiile legii, de către Consiliul Local în colaborare cu organizaţii profesionale neguvernamentale de specialitate.
Trebuie doar acordul tuturor locatarilor !.....si se face un contract prin notariat prin care se inputerniceste persoana respectiva .
Primariile nu pot inpune reguli intr-o proprietate privata !
Nu pot impune angajarea persoanei dar nu interzic nimanui sa obtina respectivul atestat. Angajarea administratorului se face de Comitetul Executiv, nu de Adunarea Generala. Este nevoie de doar de acordul CoEx