Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restantieri cine ii trimite in judecata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restantieri cine ii trimite in judecata

cine trimite in judecata restantieri pentru recuperarea sumelor restante intr o asociatie de proprietari ? administratorul sau presedintele blocului?
Articolul 30 al legii 230/2007 arată că atribuțiile comitetului executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari sunt următoarele:

f) supravegheaza desfasurarea tuturor activitatilor din cadrul asociatiei de proprietari, in mod special situatia incasarilor si platilor lunare

i) initiaza sau apara in procese, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, interesele legate de cladire;

j) stabileste sistemul propriu de penalizari ale asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;

„Art. 36. – Administratorul, persoană fizică sau juridică, are, în principal, următoarele atribuţii:
a) prestarea serviciilor în mod profesional;

b) gestionarea bunurilor materiale şi a fondurilor băneşti;

c) efectuarea formalităţilor necesare în angajarea contractelor cu furnizorii de servicii pentru exploatarea şi întreţinerea clădirii, derularea şi urmărirea realizării acestor contracte;

d) asigurarea cunoaşterii şi respectării regulilor cu privire la proprietatea comună;

e) gestionarea modului de îndeplinire a obligaţiilor cetăţeneşti ce revin proprietarilor în raport cu autorităţile publice. Obligaţiile cetăţeneşti sunt cele stabilite, potrivit legii, de adunarea generală a proprietarilor;

f) îndeplinirea oricăror alte obligaţii expres prevăzute de lege.
Batrinu Ionut, Consultant resurse umane
Conform norme in vigoare reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie,care in temeiul
HG nr 1588/2007Art. 18.

(3) Presedintele asociatiei de proprietari reprezinta asociatia in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile initiate de asociatie impotriva unui proprietar care nu si-a indeplinit obligatiile fata de asociatie sau in procesele initiate de un proprietar care contesta o hotarare a adunarii generale a proprietarilor.

Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
Presedintele de asociatie de proprietari poate mandata persoana care sa se ocupe de intocmirea formalitatilor prevazute de L nr 230/2007 art 50 si 51 pentru recuperare sume cu titlu de restanta-neachitate in termenul stabilit