Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... O asociatie se poate tranforma in fundatie?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

O asociatie se poate tranforma in fundatie?

Dacă inițial fac o asociație iar ulterior, după 6 luni sau un an , pot să o transform în fundație ? Dacă da, în ce condiții? Vă mulțumesc.
Faceti asociatia iar cand doriti, o desfiintati sau o lasati asa si mai faceti si o fundatie separat. Nu puteti dintr-una in alta.
Ideea e, că nu dispun financiar pentru a demara o fundație , iar faptul că adunarea generală e organul de conducere al asociației... asta nu-mi prea cade bine.
Scuze, dar cam ce doriti sa faceti de v-a dus cu gandul la necesitatea unei fundatii?
Intervenție, evaluare, consilierea aparținătorilor pentru a face față diagnosticului,terapie ABA, terapii specifice pentru copii cu autism,etc As dori un centru la un moment dat....dar pentru început nu m-aș hazarda la fundație pentru că nici nu dispun financiar.....
Probabil cresc fondurile din donații în timp și interesele altora poat fi discutabile....