avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap, cumul drepturi banesti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap, cumul drepturi banesti

1. O persoana cu un handicap, daca primeste dreptul de a avea un asistent personal, poate presta o munca salariata si sa cumuleze salariul cu ajutorul acordat de stat pentru handicapul sau? :-/
2. Persoana de mai sus, poate cumula pensia (anticipata sau de boala) cu un vreun ajutor de la stat pentru persoane cu handicap? :-/
Daca se poate va rog sa-mi indicati si temeiurile legale ale raspunsurilor pentru a putea apoi studia atent problema. Multumesc! :)
Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 23:26, 5 Noiembrie 2011
1. persoana cu handicap are dreptul sa lucreze indiferent de gradul de handicap, chiar daca are asistent personal si poate cumula salariul cu prestatiile sociale pe care le primeste in baza certificatului de incadrare in grad de handicap (indemizatie si buget complementar) - legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu hadicap - CAPITOLUL V - Orientare, formare profesionala, ocupare si angajare in munca

2. atat salariul cat si pensia (anticipata sau boala) sunt venituri. in legea 448 se specifica faptul ca persoana cu handicap primeste prestatiile sociale indiferent de venituri. - art.58 alin (4)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare pensie de handicap Nilmarcu Nilmarcu - Ca pensionar gradul ll pot beneficia de o pensie de handicap ? Ce grad de handicap ? Cati bani pot lua in plus cu aceasta pensie suplimentara ? (vezi toată discuția)
Drepturile persoanei cu handicap vizual grav eagle_free eagle_free As dori sa stiu si eu in legatura cu drepturile unei persoane cu handicap grav vis-a-vis de Legea nr. 448/2006. Legea nr. 448/2006 prevede ca: Art. 42. - ... (vezi toată discuția)