Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap, cumul drepturi banesti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap, cumul drepturi banesti

1. O persoana cu un handicap, daca primeste dreptul de a avea un asistent personal, poate presta o munca salariata si sa cumuleze salariul cu ajutorul acordat de stat pentru handicapul sau? :-/
2. Persoana de mai sus, poate cumula pensia (anticipata sau de boala) cu un vreun ajutor de la stat pentru persoane cu handicap? :-/
Daca se poate va rog sa-mi indicati si temeiurile legale ale raspunsurilor pentru a putea apoi studia atent problema. Multumesc! :)
1. persoana cu handicap are dreptul sa lucreze indiferent de gradul de handicap, chiar daca are asistent personal si poate cumula salariul cu prestatiile sociale pe care le primeste in baza certificatului de incadrare in grad de handicap (indemizatie si buget complementar) - legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu hadicap - CAPITOLUL V - Orientare, formare profesionala, ocupare si angajare in munca

2. atat salariul cat si pensia (anticipata sau boala) sunt venituri. in legea 448 se specifica faptul ca persoana cu handicap primeste prestatiile sociale indiferent de venituri. - art.58 alin (4)