Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de venit

Buna ziua,

am si eu o dilema si as avea nevoie de un sfat.

Sunt angajat la o multinationala in proba, pe o perioada de o luna, si sunt de 2 saptamanii. Problema este urmatoarea: in perioada asta se fac actele pt ajutoarele de incalzire date de la Colterm, iar cei din firma, de la contabilitate au spus ca nu imi pot elibera adeverinta cu venitul realizat necesara la colterm decat dupa ce s-a terminat termenul de o luna si a intrat primul salariu.
Mentionez ca iinainte de a ma angaja nu am avut nici un job vreo 2 luni si nici somaj.
Ideea este ca eu trebuie sa dau formularele alea pt ajutorul de incalzire zilele astea, ce ar trebui sa fac? Ce venit ar trebui sa declar?

va multumesc anticipat

trebuie sa declarati venitul pe care il incasati in realitate...daca depasiti pragul admis de lege nu va veti integra ..la acordarea ''ajutorului de incalzire''...
puteti depune adeverinta de venit ...atunci cand va este eliberata....oricum declaratia depusa la primarie va fi decizionala (fiind in fond vorba despre o declatie pe proprie raspundere) ...
Trebuie declarat venitul din luna anterioara depunerii cererii. Pentru ca nu ati lucrat ar trebui sa treceti venit 0. Din experienta anilor trecuti, va spun ca nu au fost acceptate cereri in care venitul era 0 asa ca treceti o suma aproximativa. Luna urmatoare mergeti cu adeverinta de la angajator si vi se va face recalculare.
sebastian-barbulescu a scris:

trebuie sa declarati venitul pe care il incasati in realitate...daca depasiti pragul admis de lege nu va veti integra ..la acordarea ''ajutorului de incalzire''...
puteti depune adeverinta de venit ...atunci cand va este eliberata....oricum declaratia depusa la primarie va fi decizionala (fiind in fond vorba despre o declatie pe proprie raspundere) ...

da, dar ce fac pana luna viitoare cand se elibereaza adeverinta, ca voi pierde o luna
si in aceasta luna eu nu am nici un venit practic,
intrebarea era daca nu s-ar putea face ceva in acest sens?
incercati cum am spus mai sus.
angajatorul nu are cum sa va dea adeverinta atata timp cat luna trecuta nu ati lucrat in acea companie.