Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiez de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiez de somaj?

daca mi s-a desfacut contractul cu art 61 litera d beneficiez de somaj sau nu? fostul patron spune ca nu.
Nu va incadrati la persoanele care pot beneficia de somaj:

L.76/2002

Art.17 (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii

prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele

situatii:
"a) le-au incetat raporturile de munca din motive neimputabile lor;

Codul Muncii:

Concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului
Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a)in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b)in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
c)in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d)in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

resurseumanealba, utilizator
flatron a scris:

daca mi s-a desfacut contractul cu art 61 litera d beneficiez de somaj sau nu? fostul patron spune ca nu.

Eu va spun ca beneficiati de indemnizatia de somaj ... astfel , potrivit art.5 Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã, prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
a) încetarea raportului de muncã în temeiul ...... art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1),........ din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
resurseumanealba a scris:

Nu va incadrati la persoanele care pot beneficia de somaj:

L.76/2002

Art.17 (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii

prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele

situatii:
"a) le-au incetat raporturile de munca din motive neimputabile lor;

Codul Muncii:

Concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului
Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a)in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b)in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
c)in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d)in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

1. Motive neimputabile salariatilor nu este acelasi lucru cu motive care tin de salariati.
2. Concedierea cu art.61, lit.d) din Codul muncii (necorespundere profesionala) tine de salariat dar nu ii este imputabila lui si de aceea Legea 76/2002 ii permite sa beneficieze de indemnizatie de somaj.
va multumesc pentru raspuns!