Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Buna seara! Tatal meu a murit acum 12 ani.Noi suntem 3 frati,iar mama traieste .Nu am facut masa succesorala dupa tata si nici nu stim exact ce bunuri a avut in proprietate.Suntem siguri pe un apartament cu 3 camere,pt care este act de proprietate.Problema acum apare,cand un frate de-al tatalui vrea sa vanda o casa construita pe un teren ai carui proprietari sunt 3 frati(tatal meu si un frate de-al lui fiind decedati).Unchiul meu ne-a chemat in judecata pe mine si fratele meu,dar pe sora si mama mea nu,pt a iesi din indiviziune.Exista un titlu de proprietate ,emis in 2004,iar tata a murit in 1996.Mama nu are nici un act pt acel teren.
Intrebarea este :daca nu am facut masa succesorala pt tata putem sa obtinem iesirea din indiviziune?Are sens sa ne prezentam la proces?Este legal ca mama si sora sa nu fie citate la proces?

Chiar daca nu ati facut iesierea din indiviziune dupa tata, in procesul intentat de unchiul dv. trebuie sa veniti prin represzentare toti descendentii plus sotita supravietuitoare. Daca titlu este eliberat in 2004, deci dupa deces presupun ca cererea de rconstituire s-a facut anterior iar in titlul de proprietate figureaza si defunctul dv. tata, iar dv. in calitate de descendenti urcati in gradul sau de mostenitor cu orivire la terenurile din acel titku de proprietate. Daca aveti interes puteti face o intimpinare in proces prin care sa aratati despre existenta si altor mostenitori.
top dan a scris:

Chiar daca nu ati facut iesierea din indiviziune dupa tata, in procesul intentat de unchiul dv. trebuie sa veniti prin represzentare toti descendentii plus sotita supravietuitoare. Daca titlu este eliberat in 2004, deci dupa deces presupun ca cererea de rconstituire s-a facut anterior iar in titlul de proprietate figureaza si defunctul dv. tata, iar dv. in calitate de descendenti urcati in gradul sau de mostenitor cu orivire la terenurile din acel titku de proprietate. Daca aveti interes puteti face o intimpinare in proces prin care sa aratati despre existenta si altor mostenitori.

Nu cred că în speţa de faţă putem vorbi despre instituţia reprezentării. Cu atît mai puţin despre venirea soţiei supravieţuitoare la succesiune prin reprezentare, aceasta neputînd fi posibilă nu numai în acest caz, ci în niciun caz.

Reprezentarea este instituţia care permite descendenţilor unei persoane (şi numai descendenţilor, nu şi soţului supravieţuitor) să culeagă o moştenire pe care acendentul lor nu a putut-o culege fiind decedat la deschiderea acelei succesiuni.

Ori, în cazul de faţă pare a fi vorba doar despre ieşirea din indiviziune privind un bun asupra căruia tatăl decedat avea calitatea de coproprietar împreună cu ceilalţi doi fraţi. Copiii defunctului şi soţia supravieţuitoare sunt chemaţi la ieşirea din indiviziune în virtutea calităţii lor de proprietari cu titlu de drept de moştenire asupra averii defunctului, deci şi asupra cotei părţi pe care acesta o deţinea în coproprietate cu fraţii săi.

Faptul că titlul de proprietate a fost emis după moartea tatălui nu schimbă cu nimic situaţia juridică, neputîndu-se vorbi, în acest caz, despre reprezentare, ci despre dreptul propriu al celor trei copii şi al soţiei supravieţuitoate, drept de proprietate dobîndit prin succesiune.

Orice act de împărţeală fiind nul dacă nu participă la împărţeală toţi coproprietarii, este firesc să invocaţi în instanţă existenţa şi ai altor moştenitori ai defunctului - coproprietari asupra acelui teren - şi să solicitaţi citarea lor.

Dacă nu aţi dezbătut succesiunea după tatăl dumneavoastră, o puteţi face în instanţă sau puteţi solicita unui notar public eliberarea unui certificat de calitate de moştenitor prin care să vă dovediţi calitatea.

Liviu S.Bordaş

teodorudaniela a scris:

Intrebarea este :daca nu am facut masa succesorala pt tata putem sa obtinem iesirea din indiviziune?Are sens sa ne prezentam la proces?Este legal ca mama si sora sa nu fie citate la proces?

Nu este legal ca mama si sora dvs sa nu fie citate la proces. Intrucat, calitatea de mostenitori o au atat sotia supravietuitoare, cat si toti copii acestuia. Prin urmare, trebuie ca si mama dvs si sora sa fie introduse in proces.
Legea nr. 319/1944 pentru dreptul la mostenire al sotului supravietuitor recunoaste acestuia un drept la mostenire in concurs cu oricare dintre clasele de mostenitori legali sau in lipsa rudelor din cele patru clase de mostenitori.