avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parinti despartiti dar nedivortati - va rog un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parinti despartiti dar nedivortati - va rog un sfat

parintii mei sunt separati de circa 4 luni ,urmand ca in scurt timp sa treaca printr-un divort. Inainte cu 3 ani sa apara neintelegerile au facut un credit auto in care mama este codebitor, iar contractul este pe numele tatalui. tatal meu nu mai are serviciu de un an si nu a mai platit masina cu toate ca el o foloseste, iar azi au sunat-o pe mama de la banca si i-au spus ca pana vineri daca nu plateste restantele acumulate in ultimele 3 luni, ii vor bloca contul.
Va rog sa imi spuneti ce solutie poate avea mama ca sa nu plateasca ratele iar tata sa folosesca masina,sau macar cum poate obtine masina daca tot o plateste.
Multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 21:22, 25 Octombrie 2011
probabil ca sunt mult mai multe aspecte care au condus la un eventual divort intre parintii tai, neplata ratelor la creditul acortat tatalui pentru a cumpara masina si pentru care a girat si mama in calitate de codebitor....este doar o chestiune.
Daca nu se va putea ajunge la o situatie de mediee intre banca si parintii tai, se va ajunge la divort unde se vor partaja si bunurile (incluziv masina...)
Este bine pentru situatia perintilor tai sa apeleze la un avocat, care le va da sfaturi de specialitate.
Sfat: incearca sa ii aduni pe parintii tai si sa discutati solutii benefice pentru casnicia lor ... :)
geoxa a scris:

parintii mei sunt separati de circa 4 luni ,urmand ca in scurt timp sa treaca printr-un divort. Inainte cu 3 ani sa apara neintelegerile au facut un credit auto in care mama este codebitor, iar contractul este pe numele tatalui. tatal meu nu mai are serviciu de un an si nu a mai platit masina cu toate ca el o foloseste, iar azi au sunat-o pe mama de la banca si i-au spus ca pana vineri daca nu plateste restantele acumulate in ultimele 3 luni, ii vor bloca contul.
Va rog sa imi spuneti ce solutie poate avea mama ca sa nu plateasca ratele iar tata sa folosesca masina,sau macar cum poate obtine masina daca tot o plateste.
Multumesc pentru ajutor.

Mama va trebui sa plateasca restantele acelui credit in calitate de codebitor(girant intr-un fel sau altu), chiar da exista posibilitatea de a divorta de sot. Ca parintii s-au despartit in fapt(adica s-au separat?!) asta nu inseamna ca acel credit angajat nu trebuie platit, chiar daca viitorul "fost sot" se foloseste de acel bun mobil.... Ramane ca instanta sa stabileasca despagubirile cauzate de sot, in conditiile in care partea vatamata intelege exact ce doreste!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata rate banci paull_negr paull_negr Am primit o somație de la o firma de recuperari! Motivul neplata ratelor,creditul este pe numele mamei iar eu sunt codebitor,am refuzat plata invocând ... (vezi toată discuția)
Executare silita girant mmus mmus Buna ziua, In anul 2008, sotul meu (actualmente fostul meu sot, intre timp divortand) a contractat un credit si eu l-a girat cu apartamentul. Intre timp el ... (vezi toată discuția)
Coplatitor la un credit de nevoi personale cu ipoteca mirusaby mirusaby Buna ziua, Am si eu urmatoarea pb.: in 2008 am girat pe cineva, o ruda apropiatala un credit de nevoi pers. cu ipoteca.In 2010 cand eu am vrut sa fac o ... (vezi toată discuția)