Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plati cu cardul firmei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plati cu cardul firmei

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: administartorul firmei plateste cu cardul firmei si cumparaturile personale (gen achizitii de la [EDITAT] supermarket sau supermagazine pt. uzul personal).
I-am explicat ca nu este corect dar a zis nu intelege deloc.:(
Eu am operat toate aceste plati in contul 461, urmand ca din dividende sa ii sting aceste debite.
Am procedat corect, daca nu ce alte solutii mai sunt?
Va multumesc anticipat!
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Eu zic ca ati procedat corect.
Ati fi putut sa inregistrati aceste sume si pe ct 542 urmand sa le stingeti cand platiti dividendele.
c_barta a scris:
Ati fi putut sa inregistrati aceste sume si pe ct 542 urmand sa le stingeti cand platiti dividendele.

Dvs. aveti dreptate, insa la sfarsitul anului sumele din cont 542 se trec tot in cont 461. Consider ca @rodia a procedat corect.