avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plati cu cardul firmei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plati cu cardul firmei

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: administartorul firmei plateste cu cardul firmei si cumparaturile personale (gen achizitii de la [EDITAT] supermarket sau supermagazine pt. uzul personal).
I-am explicat ca nu este corect dar a zis nu intelege deloc.:(
Eu am operat toate aceste plati in contul 461, urmand ca din dividende sa ii sting aceste debite.
Am procedat corect, daca nu ce alte solutii mai sunt?
Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 26 Octombrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 05:54, 26 Octombrie 2011
Eu zic ca ati procedat corect.
Ati fi putut sa inregistrati aceste sume si pe ct 542 urmand sa le stingeti cand platiti dividendele.
c_barta a scris:
Ati fi putut sa inregistrati aceste sume si pe ct 542 urmand sa le stingeti cand platiti dividendele.


Dvs. aveti dreptate, insa la sfarsitul anului sumele din cont 542 se trec tot in cont 461. Consider ca @rodia a procedat corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans dividende rodia rodia Am preluat o contabilitate si fosta contabila a inregistrat in ct.461 avans dividende iar cand firma iesea pe profit retinea din dividendele de platit. In ... (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Ce fac cu contul 461? Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Am transferat la sf. anului soldul contului 542 in contul 461. mentionez ca banii din contul 461 de la 01.01.2012 sunt luati de catre ... (vezi toată discuția)