Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ce acte sunt necesare pentru reinnoirea buletinului la ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ce acte sunt necesare pentru reinnoirea buletinului la 18 ani?

Buna ziua.Sunt valentin .Momentan sunt in italia si pe 13 ianuarie imi expira buletinul exact cand implinesc 18 ani.Intrebarea este ,pot merge singur sa imi reinnoiesc buletinul sau trebuie sa ma insoteasca parintii?reamintesc ca buletinul actual a fost eliberat in anul 2007.Multumesc anticipat

Nu vei avea probleme la intrarea in tara, poti veni neinsotit. Doar iesirea minorilor din tara este conditionata de acordul parintilor etc., intrarea nu.

Daca ai depune actele chiar si cu o zi inainte de a implini 18 ani, ar fi neaparata nevoie de prezenta unuia dintre parinti.

Dupa ce ai implinit 18 ani ai nevoie de consimtamantul gazduitorului (parinti sau oricine altcineva) pentru a ti se putea face carte de identitate.

Daca vrei ca in cartea de identitate sa fie trecut domiciliul parintilor, vei avea nevoie de declaratia lor ca sunt de acord cu stabilirea domiciliului tau la proprietatea lor.
Aceasta declaratie se da la consulat sau la ambasada.
Insa iti poti stabili domiciliul si altundeva (bunici, neamuri etc.), cu acordul lor.

Actele de care ai nevoie sunt:
- actul de identitate care iti expira
- certificatul de nastere, original + copie;
- documentul cu care se faci dovada adresei de domiciliu, original si copie (daca iti faci domiciliul altundeva decat la proprietatea parintilor, gazduitorul proprietar va trebui sa vina cu tine cand depui actele):
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei

Ares-3, moderator