avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot lua 2 suspendari ... stiu ca e o iluzie ... da as ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot lua 2 suspendari ... stiu ca e o iluzie ... da as vrea sa visez in continuare .

AM o suspendare de 1 an pentru inselaciune in forma continuata , fals sub semnatura privata , fals in inscrisuri oficiale . In termenul de incercare am comis o noua fapta . Suna acuzat de frauda informatica , fals sub semnatura privata , fals in inscrisuri oficiale , constituire si aderare la un grup infractional organizat . Prejudiciu 102.000 euro . Si mai rau ma considera pe mine capul retelei . Adevaratul cap nu a fost de gasit ... si am ramas eu. eu fiind cel care facea falsurile si le distribuia sagetilor. In acelasi timp mai am un proces mai vechi pentru infractiuni economice dar fapa cu infractiunile economice e dinainte sa imi iau suspendarea. Imi fac sperante deoarece am fost pus in libertate dupa 3 luni de arest .... desi nu credeam ca o sa se intample asta avand in vedere ca am suspendare . Astept o parere .. multumesc
Cel mai recent răspuns: romacon , utilizator 01:06, 28 Octombrie 2011
Daca am inteles bine...aveti deja un proces pe rol pt infractiuni economice, dar in acelasi timp sunteti acuzat si de alte fapte cum sunt cele de frauda informatica si celelalte descrise de dvs, plus prejudiciu destul de mare.
Parerea mea este ca nu veti lua suspendare, o data pt ca fapta ati comis-o inlauntrul termenul de incercare si 2 pentru ca fraudele informatice si aderarea la grup infractional se pedepsesc destul de dur.
Sunteti cercetat cumva de DIICOT?
Sanse nule pentru o condamnare cu suspendare.
mr_tattoo a scris:

AM o suspendare de 1 an pentru inselaciune in forma continuata , fals sub semnatura privata , fals in inscrisuri oficiale . In termenul de incercare am comis o noua fapta . Suna acuzat de frauda informatica , fals sub semnatura privata , fals in inscrisuri oficiale , constituire si aderare la un grup infractional organizat . Prejudiciu 102.000 euro . Si mai rau ma considera pe mine capul retelei . Adevaratul cap nu a fost de gasit ... si am ramas eu. eu fiind cel care facea falsurile si le distribuia sagetilor. In acelasi timp mai am un proces mai vechi pentru infractiuni economice dar fapa cu infractiunile economice e dinainte sa imi iau suspendarea. Imi fac sperante deoarece am fost pus in libertate dupa 3 luni de arest .... desi nu credeam ca o sa se intample asta avand in vedere ca am suspendare . Astept o parere .. multumesc


ART. 83
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.
Revocarea suspendării pedepsei nu are loc însă, dacă infracţiunea săvârşită ulterior a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.
Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, se poate aplica suspendarea condiţionată a executării pedepsei chiar dacă infractorul a fost condamnat anterior cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În acest caz nu mai are loc revocarea primei suspendări.
La stabilirea pedepsei pentru infracţiunea săvârşită după rămânerea definitivă a hotărârii de suspendare nu se mai aplică sporul prevăzut de lege pentru recidivă.



Este singurul caz prevazut de Codul penal pt. a putea benficia de 2 pedepse cu suspendare.
Nu cred ca putem vorbit despre o infractiune savarsita din culpa.
Doar presupunem ca erati in termenul de incercare. Dati-ne mai multe date.

Alte discuții în legătură

Condamnare cu executare la locul de munca sau inchisoare? Gherman Adrian Gherman Adrian Buna ziua Ce sanse am daca am o suspendare de doi ani si am comis o infractiune ca sa se revoce suspendarea si printr-o noua pedeapsa aplicata sa primesc cu ... (vezi toată discuția)
Inselaciune-alcool animacikaa animacikaa daca sunt in termen de incercare (condamnat pt inselaciune) si in perioada de incercare sunt prins conducand masina in stare de ebrietate voi fi condamnat ca ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa cu suspendare in termenul de incercare? daniela_dany88 daniela_dany88 Sotul meu a condus fara permis si a fost prins, i s-a dat o pedeapsa de 10 luni cu suspendare. Acum cateva luni a condus iarasi fara permis si a fost prins. Ce ... (vezi toată discuția)