Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunuri mostenite - ce se intampla la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunuri mostenite - ce se intampla la divort

intrebare: conorm noului cod civil, daca sotii au fost casatoriti cel putin 40 ani, bunurile mostenite de unul dintre soti (deci care nu erau considerate comune), in cazul divortului se impart cu celalalt sot in cazul partajului?
Bunurile mostenite sunt bunuri proprii ale sotului care le-a mostenit. Nu se impart la partaj in caz de divort.
Noul cod civil:

Art. 340
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite prin mostenire legala, legat sau donatie, cu exceptia cazului in care dispunatorul a prevazut, in mod expres, ca ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti, daca nu sunt elemente ale unui fond de comert care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuala asupra creatiilor sale si asupra semnelor distinctive pe care le-a inregistrat;
e) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si alte asemenea bunuri;
f) indemnizatia de asigurare si despagubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soti;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.
Si in vechiul cod civil si in noul cod civil, bunurile mostenite de unul dintre soti nu se impart cu celalalt sot, in caz de divort.