Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Respingere plangere in fata judecatorului-Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Respingere plangere in fata judecatorului-Penal

Buna ziua.
Am facut plangere in fata judecatorului inpotriva rezolutiei de neincepere a urmririi penale.
Plangere a fost respinsa pe motiv ca este nefondata.
Care este urmatorul pas?
Plangere la CEDO?
Sau mai exista o instanta suprema cum ar fi Curtea de apel unde pot contesta decizia judecatorului?
Multumesc.
Dupa ce plangere in fata judecatorului a fost respins dosarul penal devine public?
Pot solicita o copie a acestui dosar? Sunt reclamant in acest dosar.
Solutia instantei, de respingere a plangerii ca nefondata, este definitiva, nemaiputand fi atacata in vreo cale de atac, conform art. 278^ 1 C. Pr .pen., alin. 9.
Hotararea dvs. este definitiva, calea recursului fiind inlaturata prin legea 202/2010.
Puteti solicita eliberarea de copii xerox din dosarul dvs., formuland in acest sens o cerere adresata presedintelui instantei.
Calitatea dvs. a fost cea de petent si nu de reclamant.