Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs plangere impotriva rezolutiei - admisibilitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs plangere impotriva rezolutiei - admisibilitate

Plingere penala . Procuror da NUP , procuror ierarhic superior confirma solutia , se face plangere impotriva solutiei la instanta . Instanta respinge plangerea ca nefondata . Se poate face recurs ? Pe cine am intrebat , unii zic ca da , altii ca ar fi inadmisibila datorita modificarilor la CPP facute de legea 202/2010
colonelu81, utilizator
Nu, sentinta instantei de fond nu mai poate fi atacata cu recurs, prin urmare ea este definitiva de la data pronuntarii si asta gratie modificarii al.10 al art 278 ind.1 c.proc.pen. prin art.XVIII pct.39 din legea 202/2010.
Art. 278 ind1 c.proc.pen.
Plângerea în faţa judecătorului împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată
Hotărârea judecătorului pronunţată potrivit alin. 8 este definitivă.
Invinuitul a cerut cheltuielile judiciare , dar i s-a respins cererea . Nici el nu mai poate face recurs cu privire la aceasta problema ?
Cand o cale de atac nu este prevazuta de lege este clar ca nimeni nu poate uza de ea.
Daca una din parti ar formula recurs, el ar fi respins ca inadmisibil tocmai pentru ca nu este prevazut de lege.