Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului

Buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti daca plangerea impotriva rezolutiei prim-procurorului care este respinsa la judecatorie mai are vreo cale de atac? (A fost o plangere impotriva rezolutiei procurorului care a dat NUP intr-un dosar, respinsa de prim-procuror si atacata la judecatorie)
Va multumesc!
Nu mai exista alta cale de atac.
Sentinta pronuntata este definitiva potrivit disp.art 278 ind.1 al.10 c.proc.pen .
Sentinta in acets caz nu mai poate fi atacata cu recurs, dat fiind faptul ca prin modificarile aduse de legea 202/2010, calea recursului a fost inlaturata.
O alta "grozavenie" a legislatiei noastre, ca o hotarare ( unde mai pui si penala ) sa nu poate fi cenzurata de o instanta superioara si asta in conditiile in care aveam si-asa o singura cale de atac.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat