avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Drept penal - respingere plangere impotriva rezolutiei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Drept penal - respingere plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului formulata in termen

Am formulat plangere impotriva rezolutiei prim- procurolului la Judecatorie
si mi-a respins-o ca tardiv formulata, desi pot dovedi cu stampila de plicul primit si comunicat la Judecatorie ca m-am incadrat in termenul de 20 zile de la comunicarea rezolutiei.
Pot sa mai formulez ceva impotriva hotararii data de Judecatorie?
Hotararea astfel pronuntata este definitiva.
Ultima modificare: Luni, 16 Septembrie 2013
Madalina Pascu, Avocat
Pot sau nu sa formulez recurs?
Din pacate nu puteti sa mai exercitati nicio cale de atac.
Dar o sesizare la CSM sau Inspectia Judiciara nu se poate?
Ati respectat termenul de 40 de zile de la depunerea plangerii la prim-procuror, pentru a sesiza instanta de judecata?
Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2013
Francisc Gerber, Avocat

Alte discuții în legătură

Codul penal dynsky dynsky conform art 2781 plingere impotriva rezolutiei procurorului sunt obligat sa fac aceasta plingere in termen de 20 de zile de la primirea instintarii . dupa ce ... (vezi toată discuția)
Penal-contestarea rezolutiei la instanta proces_ro proces_ro Pe 5 dec 2013 am depus la Prim-Procuror contestatia mea impotriva rezolutiei de NUP. Nu am primit inca nici un raspuns. Pe 14 ian 2014 vreau sa trimit ... (vezi toată discuția)
Daca parchetul de pe langa judecatorie nu imi raspunde in termenul legal de 20 zile la plangerea introdusa ce trebuie sa fac Gion_71 Gion_71 M-am adresat cu o Plangere catre Parchet si nu a-m primit nici un raspuns,ce procedura trebuie sa urmez in aceasta situatie...., pot sa deschid actiune penala ... (vezi toată discuția)