Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Drept penal - respingere plangere impotriva rezolutiei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Drept penal - respingere plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului formulata in termen

Am formulat plangere impotriva rezolutiei prim- procurolului la Judecatorie
si mi-a respins-o ca tardiv formulata, desi pot dovedi cu stampila de plicul primit si comunicat la Judecatorie ca m-am incadrat in termenul de 20 zile de la comunicarea rezolutiei.
Pot sa mai formulez ceva impotriva hotararii data de Judecatorie?
Hotararea astfel pronuntata este definitiva.
Madalina Pascu, Avocat
Pot sau nu sa formulez recurs?
Din pacate nu puteti sa mai exercitati nicio cale de atac.
Dar o sesizare la CSM sau Inspectia Judiciara nu se poate?
Ati respectat termenul de 40 de zile de la depunerea plangerii la prim-procuror, pentru a sesiza instanta de judecata?
Francisc Gerber, Avocat