Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal-Contestarea Rezolutiei la instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal-Contestarea Rezolutiei la instanta

Pe 5 dec 2013 am depus la Prim-Procuror contestatia mea impotriva rezolutiei de NUP. Nu am primit inca nici un raspuns. Pe 14 ian 2014 vreau sa trimit plangerea catre Presedintele Jud. Sect.1.

Va rog sa-mi spuneti daca plangerea si probele catre Judecatoria S.1 trebuiesc trimise toate in 3 exemplare.

Trebuie sa anexez si plangerea depusa catre dl Prim-Procuror?

Va multumesc!

proces_ro, utilizator
Buna seara!

Plangerea in temeiul art 278^1 poate fi depusa si la Parchet, urgentandu-se astfel trimiterea dosarului la Judecatorie. Se trimite doar un singur exemplar, iar plangerea formulata in baza art. 278 nu mai trebuie depusa.

Cu stima,
Simon Sebastian

[Cititi va rog 1.4. din Regulament. Multumesc]
Admin, administrator
Plangerea se depune la instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in prima instanta.
Atentie la termenul de 20 de zile prevazut de disp.art 278 ind.1 al.2 c.proc.pen.
Art.278 ind.1 c.proc. pen.
Plângerea în faţa judecătorului împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată.
..................................
În cazul în care prim-procurorul parchetului sau, după caz, procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel, procurorul şef de secţie al Parchetului de pe lângă înalta Curte de Casaţie şi Justiţie ori procurorul ierarhic superior nu a soluţionat plângerea în termenul prevăzut în art. 277, termenul prevăzut în alin. 1 curge de la data expirării termenului iniţial de 20 de zile.
.................................
Plangerea se depune intr-un singur exemplar.