avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sentinta penala definitiva la instanta de fond fara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sentinta penala definitiva la instanta de fond fara drept de recurs

Este legal..ca posibil vad ca este!!!..ca o instanta de fond(respectiv judecatorie) sa pronunte o sentinta penala definitiva, fara dreptul unei cai de atac, impotriva unei plangeri a rezolutiilor/ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata?

Ce e de facut?
Cer revizuire sau merg direct la CEDO dupa care cer revizuirea?
Ce sanse am in revizuire??!!! Sunt aproape 3 luni de la pronuntarea acestei sentinte pe care nici macar nu mi-au comunicat-o ci am ridicat-o personal!

Oricum, in cateva zile intentez proces ptr discriminare.
Astept sfaturi competente
Astept oferte< pro bono> ale unor avocati buni.Promit sa-i fac celebrii cu cazurile mele...X-(
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters170716 , utilizator 16:10, 6 Aprilie 2011
1. Conform art.278 ind.1, alin. 10 Cod procedura penala, hotararea este definitiva.
2. Daca va incadrati in motivele de revizuire, faceti cererea.
Da.
E legal si corect.
Ati omis sa precizati ca ati mai avut o cale de atac la procurorul ierarhic superior.
Multumesc ptr raspuns.Am verificat Cpp si este corect!
Numai ca am o nelamurire.
In urma cu un an o cunostiinta a avut o speta similara(plangere in conf cu 278 ind.1), tot la aceeasi judecatorie.Si totusi, sentinta s-a pronuntat cu drept de recurs.
De ce in acest caz sent este definitiva? Cumva ca urmare a noului cod de pr penala unde s-a restrans dreptul cailor de atac?

Totusi, art 385/1 privind recursul...la lit a) scrie ca pot fi atacate cu recurs sentintele pronuntate de judecatorii, ceea ce confirma cele scrise mai sus...

Exista posibilitatea ca judecatorii sa decida diferit? doar in ambele cazuri era plangere impotriva rezolutiei date de procuror(NUP)..ambele respinse ca neintemeiate
V-as fi recunoscator daca m-ati lamuri
Art.278 indice 1 din c.proc.pen. a fost modificat prin legea 202/2010, in urma acestei modificari fiind inlaturata calea de atac , respectiv recursul.
Iata textul:
La articolul 278 indice 1, alineatele 10 si 13 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"Hotararea judecatorului pronuntata potrivit alin. 8 este definitiva".
"Plangerea gresit indreptata se trimite, pe cale administrativa, organului judiciar competent".
acum un an cum spuneti dvs ,nu era in vigoare legea 202/2010.
acum este si asta e procedura

Alte discuții în legătură

Mai exista recurs? liviuu liviuu Mai exista recurs de 10 zile impotriva unei sentinte judecatoresti de NUP? Am auzit diferite pareri printre care si una conform careia dupa legea 202 din 2010 ... (vezi toată discuția)
Recurs plangere impotriva rezolutiei - admisibilitate colonelu81 colonelu81 Plingere penala . Procuror da NUP , procuror ierarhic superior confirma solutia , se face plangere impotriva solutiei la instanta . Instanta respinge plangerea ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! Puteti sa-mi spuneti daca plangerea impotriva rezolutiei prim-procurorului care este respinsa la judecatorie mai are vreo cale de atac? (A fost o ... (vezi toată discuția)