avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delagatie sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delagatie sambata si duminica

Buna ziua

de ceva timp port dscutii cu departamentu resurse umane pe urmatoarea tema si vreau sa fiu cat mai convinsa ca se aplica legea

eu plec in delegatie in Italia de obicei plec duminica si ma intorc sambata
pentru aceasta beneficiez de diurna pentru toat zilele. Intrebarea mea este sambata si duminica cum tb sa fiu platita? mentionez ca sambata de la 8 la 11 ma duc la serviciu la fabrica din italia apoi de la 11 plec la aeroport si tot asa pe drum pana la ora 19 cand ajung in orasul meu. iar duminica plec de acasa la 8 la 12 pleca avionul ajung acolo la 14-15 dar nu ma duc la fabrica

cum ar tb sa fiu platita sambata si dum. si cate ore se considera ptr fiecare zi ?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:43, 3 Noiembrie 2011
Lucrati in Italia sau in Romania? .... :-/
Lucrez in romania pentru un grup Italian. in Italia ma duc la firma mama o spatamana pe luna timp de cateva luni
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
anghelnicole, utilizator
Numărul zilelor calendaristice în care persoana se află în delegare sau detaşare se socoteşte de la data şi ora plecării până la data şi ora înapoierii mijlocului de transport din şi în localitatea unde îşi are locul permanent de muncă, considerându-se fiecare 24 de ore

Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum şi pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizaţia se acordă numai dacă durata delegării este de cel puţin 12 ore.
ideea e ca ei nu vor sa imi plateasca decat, de exempul
sambata muncesc 3 ore de la 8 la 11 apoi plec catre aeroport si ajung acasa la ora 7 seara
ei vor sa imi plateasca doar cele 3 ore celelate petrecute pe drum nu. iar duminica sa nu imi plateasca nimic.
va rog frumos sa ma lamuriti ptr ca problemele cu biroul resurse umane persista.
sa ma mai explic odata
duminica la ora 8 plec catre aeroport la ora 12 decoleaza avionul

de luni pana vineri sunt la munca la firma din italia
sambata la 8 ma duc la munca iar la 11 plec catre aeroport la ora 5 aterizeaza avionul iar la 7 seara ajung acasa

sambata si duminica cum ar tb sa fiu platita

citind legea scrie ca pentru orele petrecute pe drum se da diurna dar diurna in afara tarii se da din momentul in care decoleaza avionul pana in momentul in care aterizeaza la intoarcerea in tara. iar pe orele de duminica de la 8-12 si sambata de la 5-7 seara nu primesc diurna fiind ore facute in tara.

Va rog sa ma lamuriti cu aceasta problema ptr ca nu vrea ca legea sa nu se aplice corect

Multumesc mult
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2011
anghelnicole, utilizator

Alte discuții în legătură

Calcul diurnă sofer mitu3252 mitu3252 Buna ziua si va multumesc pt răspunsul la întrebarea anterioara. Urmatoarea problema pe care nu o inteleg: diurnă externă de calculează la 24 ora din ... (vezi toată discuția)
Zile delegatie sofia02 sofia02 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: firma la care lucrez trimite salariati in delegatie in Italia sau Germania pentru perioade mai ... (vezi toată discuția)
Ore calatorie in delegatie batis2u batis2u Buna ziua, Sunt interesat de modul cum se calculeaza respectiv cum se bonifica orele de calatorie pentru delegatii, atat in tara cat si in ... (vezi toată discuția)