Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termenul legal de plata a unei amenzi contraventionale ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termenul legal de plata a unei amenzi contraventionale la Legea nr. 61/1991

care este termenul legal in care trebuie achitata amenda contraventionala primita la L 61/1991
nu exista un termen limita pentru achitarea amenzii contraventionale. o platesti cind vrei si cind ai bani sub sanctiunea executarii silite.
Reglementările Legii 61 nu fac excepție de la regulile generale aplicabile în materia contravențiilor. Procesul verbal se atacă tot în 15 zile, amenda se poate plăti în primele 48 de ore la jumătate, iar creanța se prescrie tot în 5 ani.
Art. 10. - Dispoziţiile prezentei legi se întregesc cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor privind plata a jumătate din minimul amenzii.

ce spuneti de asta? :)
din cate cunosc eu la L61/1991 nu exista posibilitatea achitarii a jumatate din minimul amenzii in 48 de ore cum este specificat in OG 2/2001 ; si citind OG 2/2001 republicata in 2010 la art 25 al 3 se zice ceva despre un termen de 15 zile pentru achitarea amenzii dar nu sunt sigur ca am inteles eu bine de aceea am intrebat in forum