Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza pentru Romania cetatean afgan
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza pentru Romania cetatean afgan

Am facut o invitatie pentru un cetatean din Aganistan, dar mi s-a refuzat fara explicatii.Am citit legi, conditii de pe zeci de pagini de net, dar dincolo de ce scrie, exista conditii nescrise. Sunt constienta de riscuri, am analizat problema mea din toate punctele de vedere si indiferent de ce se spune despre ei, cred ca am sentimente puternice incat sa fiu dispusa sa incerc a avea o viata alaturi de acest om.Intentia mea a fost doar aceea de a vedea persona, apoi sa stabilesc daca mergem mai departe, dar din pacate nu am avut sansa asta.Sunt realista, am invatat din casnicia anterioara ca nu tot ce zboara se mananca, de aceea am incercat sa fiu atenta la orice detaliu despre el. Povestea noastra e frumoasa, dar trebuie sa existe o cale de a vedea ca e si reala.Nu am casa, locuiesc in chirie fara contract cu fetita mea, traiesc dintr-un salar de invatator, deci nu e prea roz situatia mea financiara.El mi-a sugerat si ideea de a ne intalni in alta tara, insa sincer as fi vrut sa-l vad aici, in elementul meu, alaturi de fetita mea, sa-i pot studia mai bine comportamentul, apoi sa ma decid.De 2 luni mi s-a refuzat invitatia si ma chinui sa gasesc un raspuns.
Puteti va rog sa-mi spuneti ce conditii ar trebui sa indeplinesc pt a face reusita o invitatie? A avea casa proprie e totusi o conditie necesara?Dar pentru casatorie? Incerc sa iau in calcul toate posibilitatile, daca nu voi reusi cu vizita, o sa merg poate in alta tara pt a-l vedea in realitate, ca pe net totul e minunat, dar daca ma voi decide pt casatorie poate va fi la fel daca nu am casa mea.
Conditii generale pentru acordarea vizei:
- bilet de calatorie valabil pana la destinatie sau permisul de conducere, cartea verde si documentele de inmatriculare ale mijlocului de transport, in cazul conducatorilor auto;
- asigurare medicala;
- invitatie autentificata din partea persoanei vizitate, din care sa rezulte ca aceasta va asigura costurile privind indepartarea, in cazul in care strainul invitat nu paraseste Romania pana la data la care inceteaza dreptul de sedere stabilit prin viza, precum si, atunci cand persoana vizitata se obliga, mijloacele de intretinere si cazarea strainului;
- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca persoana vizitata nu asigura mijloacele de intretinere;
- dovada asigurarii conditiilor de cazare, sub forma unei rezervari ferme la o unitate de cazare, a unui act de proprietate sau de inchiriere a unei locuinte in Romania pe numele solicitantului, daca persoana vizitata nu asigura cazarea.

Documente necesare pentru obtinerea invitatiei:
Pot face invitaţii cetăţenii români, cetăţenii unui alt stat membru al Uniunii Europene, ai Spaţiului
Economic European, cetăţenii Confederaţiei Elveţiene sau străinii posesori ai unui document care
atestă rezidenţa sau dupa caz şederea pe teritoriul României.
Pentru obtinerea invitatiei, invitatorul trebuie sa prezinte la forma tiunile teritoriale ale Oficiului
Roman pentu Imigrari urmatoarele documente:
- cartea de identitate sau paşaportul pentru cetăţenii români, cartea de identitate sau paşaportul şi
certificatul de înregistrare, cartea de rezidenţă sau cartea de rezidenţă permanentă pentru cetăţeniistatelor membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European şi pentru cetăţenii Confederaţiei Elveţiene, precum şi pentru membrii de familie ai acestora şi paşaportul şi permisul de şedere pentru străini, în original şi în copie;
- dovada asigurarii conditiilor de cazare*, in original si copie;
- dovada posibilitatilor de asigurare a intretinerii strainului in cuantum de cel putin 30 euro/zi
pentru intreaga perioada pentru care este invitat**;

- copie de pe documentu l de trecere a frontierei de stat (pasaport, titlu de calatorie, etc.)
apartinand strainului invitat***;
- doua fotografii de dimensiunea 3 x 4 cm (tip pasaport) ale strainului invitat;
- taxe: - 19 RON taxa consulara; se achita la Trezorerie/C.E.C. in c ontul bugetului de stat nr.
20330102;
- 3 RON taxa cerere; se achita la Trezorerie/C.E.C. in contul bugetului de stat nr. 20330102;
- 1 RON contravaloare formular -tip; se achita la Trezorerie/C.E.C. in contul bugetului de stat
nr.20330108;
______________________________
* se poate face printr -un contract de vanzare - cumparare, contract de inchiriere, contract de
comodat, declaratie notariala de luare in spatiu, hotarare judecatoreasca sau orice alt document,
eliberat in conditiile legii, prin care se p oate face aceasta dovada;

** se poate face cu adeverinta de salariu, talon de pensii, extras de cont bancar ori alte documete
echivalente;

Avand in vedere ca este vorba de Afganistan nu va asteptati sa va acorde viza foarte usor.
Daca doriti sa va casatoriti trebuie sa o faceti in tara lui pentru ca viza pentru intrarea in RO i-a fost refuzata.

Totusi, nu inteleg: cum a fost respinsa fara motivare? E greu de crezut... Reprezentantul Ministerului Afacerilor Externe motiveaza asemenea decizii.

Sigur vi s-a respins cererea de invitatie si nu ”dosarul” care sta la baza acestei cereri?
La modul cum ati pus problema cu privire la resedinta dv catre acest aspect ma duce gandul: nu ati facut dovada ca il puteti gazdui. E necesar un contract de inchiriere si acordul proprietarului ca un cetatean strain sa locuiasca acolo sau un contract de comodat = proprietarul va permite sa locuiti acolo fara sa pretinda chirie (dar tot e necesar acordul proprietarului – in fatza notarului)
Despre conditiile nescrise pe care voi aduceti in discutia, este clar ce sunt mereu in astfel de cereri. M-am intamplat de multe ori cu aceste situatiile in Spania,a tunci cand tara mea de origine a aderat la UE, si tot este vorba de puterea legislatia publica in fata ceea privata. Oricum sunt si drepturile private pe care statul trebuie sa isi respecte. Un exemplu ad cazum, e ce dv ar putea incerca un contract prenuptial, prin imputernicire la ambasada romaniei in Afganistan, conform noul cod civil. E clar ce se va a intampina cu multe probleme dar juridica e pozibil asa ceva si efectele sunt nevoia de a le tine a tara in timpul logodnicie. Imputernicire pe o sora lui e pozibil, sau pe mama lui, sa pe alte persoane ca sa incheieti contract prenuptial. E clar ce contractul respectiv poate fi suspendat, dar sansa de a fi o casnicia finala fericita, nu e de loc refuzabil. Ce efecte poate sa se reusesc la viza, depinde de alte conditiile nescrise, dar incercarea cu adevarul e drum cel mai bun in toate cererile peste granite europene. Ar fi bine sa lamuriti bine si cu o adresa ministerul afacerilor externe, spunan adevarul si compromis scris pe care vreti s-o faceti: Centrul Naţional de Vize al MAE care adresa de e mail poti s-o gasiti aici: [ link extern ]
trope_doi a scris:
Daca doriti sa va casatoriti trebuie sa o faceti in tara lui pentru ca viza pentru intrarea in RO i-a fost refuzata.
Totusi, nu inteleg: cum a fost respinsa fara motivare? E greu de crezut... Reprezentantul Ministerului Afacerilor Externe motiveaza asemenea decizii.

alvarolipo a scris:
Ar fi bine sa lamuriti bine si cu o adresa ministerul afacerilor externe, spunan adevarul si compromis scris pe care vreti s-o faceti: Centrul Naţional de Vize al MAE

Cetateanul afgan nu a depus inca cerere de viza, pentru ca, din cate inteleg eu, initiatoarea topicului nu a putut obtine avizul Oficiului Roman pentru Imigrari ca sa il invite pe strain. Acest lucru s-a intamplat probabil pentru ca doamna nu a putut face dovada spatiului de locuit si a mijloacelor de intretinere, asa cum reiese din informatiile furnizate de Alex_Munteanu.
Oficiul Roman pentru Imigrari se afla in subordinea Ministerului Administratiei si Internelor, nu in subordinea Ministerului Afacerilor Externe.

alvarolipo a scris:

... e ce dv ar putea incerca un contract prenuptial, prin imputernicire la ambasada romaniei in Afganistan, conform noul cod civil.

Misiunile diplomatice si oficiile consulare nu autentifica contracte, avand competente limitate in activitatea notariala.
yvk a scris:

trope_doi a scris:
Daca doriti sa va casatoriti trebuie sa o faceti in tara lui pentru ca viza pentru intrarea in RO i-a fost refuzata.
Totusi, nu inteleg: cum a fost respinsa fara motivare? E greu de crezut... Reprezentantul Ministerului Afacerilor Externe motiveaza asemenea decizii.

alvarolipo a scris:
Ar fi bine sa lamuriti bine si cu o adresa ministerul afacerilor externe, spunan adevarul si compromis scris pe care vreti s-o faceti: Centrul Naţional de Vize al MAE

Cetateanul afgan nu a depus inca cerere de viza, pentru ca, din cate inteleg eu, initiatoarea topicului nu a putut obtine avizul Oficiului Roman pentru Imigrari ca sa il invite pe strain. Acest lucru s-a intamplat probabil pentru ca doamna nu a putut face dovada spatiului de locuit si a mijloacelor de intretinere, asa cum reiese din informatiile furnizate de Alex_Munteanu.
Oficiul Roman pentru Imigrari se afla in subordinea Ministerului Administratiei si Internelor, nu in subordinea Ministerului Afacerilor Externe.

alvarolipo a scris:

... e ce dv ar putea incerca un contract prenuptial, prin imputernicire la ambasada romaniei in Afganistan, conform noul cod civil.

Misiunile diplomatice si oficiile consulare nu autentifica contracte, avand competente limitate in activitatea notariala.

ORI este subordinat la MAI dar nu asa Centru National de Vize ce e in subordinea MAE. Respect contractul o poate fac si la un notar daca ambasada nu o primeste la orice notar. art. 266, alin 3 NCC.