Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire vizitare minor

Buna. reprezint parata mama, iar o biectul cauzei il constituie program vizitare minor. VArianta clientei este ca tatal este iresponsabil intrucat copilul este grav bolnav iar tatal nu tine cont de indicatiile medicului , iar reclamantul sustine contrariul clienta mea imi spune ca minorul este dus cu forta de catre tata , cu plansete si agresivitate. din pacate nu am matori intrucat reclamantul este agresiv. ce pot face?
Sunteti avocat? Cititi prevederile Noului Cod Civil in materia problemelor de familie.
1.Daca mai sunteti in termen, cerere reconventionala pe o varianta agreata de mama cu vizitarea minorului in domiciliul ei sau intampinare simpla pe calea careia sa formulati apararea fata de situatia efectiva cu aratarea programului care s-ar impune, insa cu vizitarea in domiciliul mamei.
2.Consilierea psihlogica a minorului de catre un psiholog din cadrul DGASPC si intocmirea unui raport de evaluare,
3.Ascultarea minorului de catre instanta in prezenta psihologului respectiv ( acum depinde si varsta),
4.Probe cu inscrisuri cu privire la afectiunile de care sufera minorul precum si indicatiile medicale aferente,
5.Proba cu interogatoriul reclamantului si macar un martor care sa nu fie ruda sau afin in grad oprit de lege.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc foarte mult pentru ajutor.