Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract Electrica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract Electrica

Buna ziua

As dori sa aflu si eu parerea Dvs. in legatura cu urmatorul aspect:
SM a incheiat un contract cu electrica in anul 2002. SM a decedat in 2005. Fiica lui SM unica mostenitoare a vandut apartamentul in 2006. Dupa 5 ani fiica lui SM a primit o Notificare sa se prezinte la conciliere pentru un debit din anul 2011. Din discutiile cu Electrica a rezultat ca nu a fost reziliat contractul lui SM iar noii proprietari nu au incheiat contract cu Electrica fapt pentru care fosta proprietara desi nu a fost beneficiarul real al consumului electric este buna de plata, pentru ca nu a reziliat contractul la data cand a vandut apartamentul. Credeti ca exista vreo cale sa nu plateasca sau singura solutie este sa se judece cu Electrica si sa cheme in garantie actualii proprietari care nu au facut demersuri sa incheie contractul in nume propriu cu Electrica?
Salagean Vasilica, Consilier juridic
sa nu platiti nimic. nu va pot obliga si de asta v-au si chemat la conciliere. debitor legal nu sunteti dumneavoastra ci cel decedat si pe care evident ca nu-l pot denunta