Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OBLIGATIA DE A TE REANGAJA DUPA CONCEDIUL DE INGRIJIRE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OBLIGATIA DE A TE REANGAJA DUPA CONCEDIUL DE INGRIJIRE COPIL 2 ANI

Buna ziua, am si eu o nelamurire. E obligat patronul sa te primeasca la servici dupa efectuarea concediului de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, conform noilor reglementari de la inceputul anului 2011?
1. Cat ati fost in CCC ati avut CIM suspendat adica erati tot salariata acelei unitati numai ca nu ati prestat munca si nu ati primit salariu.
2. Dupa terminarea CCC se "reactiveaza" CIM, deci angajatorul este obligat sa va reprimeasca pe locul de munca inscris in CIM.
3. Dvs. veti face o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM.
4. Aceste prevederi au fost stipulate legal intotdeauna nu numai de la inceputul anului 2011.
Multumesc pentru raspuns. Conform modificarilor din legea privind concediul pentru ingrijire copil, stiu ca sunt mai multe variante de acordare a acestuia. Dintr-o sursa neoficiala am inteles ca daca se alege varianta de a sta in concediu ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, patronul nu mai e obligat sa iti pastreze postul. Decat in situatia in care alegi varianta de reintoarcere la servici dupa 1 an. Multumesc!
1. Codul muncii spune ca un salariat aflat in CCC nu poate fi concediat in aceasta perioada.
2. - Angajatorul nu este obligat sa pastreze un post in nici unul din variantele de CCC prevazute in OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului.
- El poate desfiinta postul atat in timp ce sunteti in CCC cat si dupa aceasta, daca bunul mers al firmei reclama aceasta.
- In aceasta situatie veti fi concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
IULIA I a scris:

Multumesc pentru raspuns. Conform modificarilor din legea privind concediul pentru ingrijire copil, stiu ca sunt mai multe variante de acordare a acestuia. Dintr-o sursa neoficiala am inteles ca daca se alege varianta de a sta in concediu ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, patronul nu mai e obligat sa iti pastreze postul. Decat in situatia in care alegi varianta de reintoarcere la servici dupa 1 an. Multumesc!

Si in perioada in care sunteti in CCC exista posibilitatea concedierii , dar numai pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

La revenirea din CCC , daca ati intrat sub incidenta OUG nr.111/2010, angajatorului ii este interzis sa va concedieze pentru o perioade de pana la 6 luni de la data revenirii din CCC.
vreau sa va multumesc, dar raspunsurile sunt diferite. Stiu ca inainte de a intra in vigoare OUG nr. 111/2010, angajatorului ii era interzis 6 luni concedierea persoanei care se intorcea din CCC. Dar dupa intrarea in vigoare a OUG 111/2010?